Vyplatí se stavba svépomocí nebo rodinný dům na klíč?
Otázka která tady zazněla už mnohokrát a položil si ji nejeden český kutil i nekutil... Odpověď na ni není tak jednoduchá – v životě totiž nic není černobílé a jinak tomu není ani u stavby domu.
Určete si své priority
V první řadě by každý člověk měl zvážit svoje priority, jelikož do celého procesu stavby zasahuje mnoho aspektů, především čas, zručnost, znalost stavebníků v oboru a v neposlední řadě samozřejmě musíme zvažovat finanční stránku. Ta bývá hlavním důvodem, proč lidé vůbec zvažují stavbu svépomocí.
Kde je zakopaný pes
Internet je dnes přeplněn „návody“ na stavbu domu svépomocí, a kdyby jste náhodou něco nenašli online, tak vám určitě rádi pomůžou známí, kamarádi a samozřejmě rodina. A zde je zakopán první pes. Každý hrdý Čech vám řekne, že jeho metoda stavby a použité materiály jsou ty nejlepší a že přesně takhle to máte stavět i vy. Zde začíná kolotoč rozhodování ani ne tak na bázi toho, co je pro vás to nejlepší rozhodnutí, jako spíš toho, co má můj nejlepší kamarád nebo člen rodiny. Protože ten či onen to ví přeci nejlépe, že? Možná ano a možná ne, každopádně jen zcela ojediněle se dá považovat za nestranného odborníka, jakým je manažer stavby ve stavební firmě, který postavil stovky domů a viděl a zažil téměř všechno možné i nemožné.
Podívejme se na 3 aspekty rozhodování
1) Finanční stránka
Jak jsem již řekl, pro mnoho lidí je to ten jediný a hlavní důvod, kdy zvažují stavbu domu svépomocí. V nejrůznějších článcích se můžete dozvědět, že stavba svépomocí je levnější o tolik a tolik procent, někteří rádci jdou dokonce dál a napíší, že můžete ušetřit i kulatý milion, aniž by specifikovali, jak velký dům vůbec berou v potaz. Můžeme tedy cenu výstavby paušalizovat? Nemůžeme.
Ať už máte, či nemáte známé, kde chcete, nikdy se nemůžete dostat na slevy stavebního materiálu od dodavatelů, kterých dosahují stavební firmy a které se pohybují v řádech desítek procent oproti běžným cenám. Takto ušetřené peníze potom investují stavební firmy do kvalitních zaměstnanců.
Stavba svépomocí nespočívá v tom, že si postavíte dům od základů vlastníma rukama. To nedokáže nikdo. Proto kombinujete práce, které zvládnete sami, s pracemi, na které si musíte objednat firmu či řemeslníky. A tady se opět ukáže výhoda dlouhodobé spolupráce s jedním dodavatelem. K vám přijede řemeslník uložit krovy za 100.000,- a ví, že už vás nikdy neuvidí, zatímco u stavební firmy, která mu dá vydělat 50 krát za rok se tato cena opět pohybuje někde jinde a to mě přivádí k druhému aspektu.
2) Zručnost a znalosti stavebníků v oboru
Záleží na vašich zkušenostech, zručnosti a kontaktech. To se pak odráží v konečné ceně domu, jelikož každá etapa stavby má svoje ale.
Hrubá stavba jde nahoru rychle, ale je to dřina a podle průzkumu většina stavebníků svépomocí zpětně lituje, že nestavěla s firmou, protože ještě léta po dokončení stavby má problémy se zády, klouby a podobně.
Vedlejší stavební práce, jako jsou omítání, pokládka dlažby a podobně, jsou opravdovou zkouškou trpělivosti. Z vlastní zkušenosti vám můžu říct, že dnes, když se procházím po příměstských satelitech, a dívám se na různé domy, okamžitě poznám, kdo si dělal například omítky sám a kdo je svěřil profesionálům. Poznáte to i vy, když se podíváte pořádně. To ani nemluvím o rozvodech, i když ty jsou vlastně schovány pod omítkou. Ovšem to neznamená, že ani zde se nedá udělat „osudová“ chyba, která se promítne do pohody a užívání domu později.
Vybavení domu, jinými slovy řemeslné práce, kde každý detail bije do očí, je další výzvou. Viděl jsem to mnohokrát „to je v pohodě, to si vymalujeme sami i dlažbu si tady položíme sami, vždyť je to jenom pár metrů čtverečních.” Opět jen málokdo dokáže takové práce odvést tak dobře jako profesionál a především ve stejné rychlosti.
Časový harmonogram je totiž také důležitou součástí stavby a jednou z aspektů zručnosti. Pokud nedoděláte jednu práci, nemůžete začít druhou, což v praxi znamená buďto spěchat mnohdy na úkor kvality nebo dávat mezi jednotlivé etapy větší pauzy a už takto zdlouhavou stavbu svépomocí ještě protáhnout. A to nás přivádí k poslednímu, třetímu aspektu, kterým je čas.
3) Čas
Postavit dům je běh na dlouhou trať, která v sobě skýtá nejedno úskalí, přičemž nezačínají prvním kopnutím do země, ale prvním nápadem stavby. Všechen svůj volný čas najednou věnujete koordinaci dopravy, práce a dodavatelů. Mezitím musíte stihnout stavební přípravu pro řemeslníky, kteří možná přijedou příští týden, jelikož s nimi nemáte podepsanou žádnou dlouhodobou smlouvu, takže to s nimi máte tak nějak na dobré slovo. Čekají vás i desítky telefonátů denně, neustálé odbíhání z práce, vybírání dovolené a neplaceného volna. Na stavebním úřadě a na katastru budete častěji než doma. Se stavbou svépomocí se totiž pojí nekonečné papírování, získávání razítek a potvrzení kopií dokumentů s ověřenými podpisy a odborných posudků.
Pokud máte kolem sebe kvalitního a nezávislého rádce v podobě stavební firmy, která vám dům nejenom postaví, ale navíc vám vyhotoví projekt, zařídí financování na míru a bude za vás jednat s úřady, bude vám celá stavba připadat jako procházka růžovou zahradou a v případě, že máte kvalitní stavební pozemek, do roka bydlíte. Pokud se rozhodnete tímto vším projít sami, máte před sebou trnitou cestu stylu pokus-omyl na několik let, z praxe až na 5 let. A to nás přivádí zpět na začátek k aspektu financování a šetření na stavbě domu svépomocí, jelikož zde více nežli jinde platí, že čas jsou peníze.
Můžete si to sami spočítat
Máte-li vybraný dům od firmy na klíč za 2,500,000,- a doufáte, že si ho postavíte o 30 % levněji, jak se často na různých internetových portálech uvádí, je to hodně optimistický ba až nereálný scénář. Když budeme počítat, že kolem 60% z této ceny jsou náklady na materiál, který firma koupí o 30 % levněji a dům vám z nich postaví za rok, zatímco vy přeplatíte na materiálu sta tisíce a potažmo budete platit o 3 až 4 roky déle za nájem, což jsou další statisíce navíc. Budete se denně modlit, aby vám přišli nasmlouvaní řemeslníci na čas a hlavně skončili na čas, aby nezdržovali další partu, která má přijít po nich a každý takový nárazový řemeslník vás bude stát opět o 30 % více, nežli mu platí stavební firma, se kterou má smlouvu ohledně dlouholeté spolupráce.
V ideálním případě budete mít ušetřeno možná pár tisíc korun, a to jen a pouze za předpokladu, že půjde vše jak po másle a bez chyb, kterým se amatér prakticky nemůže vyvarovat. Navíc těch pár ušetřených kaček padne za oběť několika letům života, které jste mohli strávit se svými milovanými a blízkými, která vám už nikdo nevrátí.
Sečteno a podtrženo
Pokud je pro vás stavba domu životní výzvou, jděte do toho a dokažte si, že na to máte. Chcete-li ušetřit peníze, svěřte se do rukou profesionálů a věnujte se tomu, co milujete, znáte a jste v tom dobří. Ironií je, že kdyby lidé namísto stavění svépomocí strávili ty extra tisíce hodin u sebe v práci na přesčasech než na stavbě, vydělali by si mnohem více peněz než těch pár „ušetřených“ tisíc a za ně potom rychleji splatili kvalitně a rychle postavený dům profesionální firmou na klíč. Dům, který si uchová díky zručnosti profesionálů dlouholetou hodnotu a krásu. V každém případě konečné rozhodnutí je jen a jen na vás.