Výhody a nevýhody rekuperace vzduchu

wind-farm-1209335

Zmíním svou oblíbenou frázi, nic v životě není černobílé a u rekuperací vzduchu to není jiné. Občas slýchám názory typu: „rekuperaci bych si nikdy nepořídil” anebo naopak „bez ní se nedá žít”. A jak už to tak v životě bývá, pravdu mají většinou všichni...

protože pro někoho je rekuperace výhodná a pro někoho naopak není.

Závisí na vašich prioritách

Jednoduše záleží na prioritách jedince, popřípadě celé rodiny. Ale před tím, než se rozhodneme, jestli je rekuperace tím správným rozhodnutím pro nás, musíme si upřesnit naše priority. Tedy upřesníme si výhody a nevýhody rekuperace, popřípadě vymýtíme pár mýtů, přičemž tím největším a pro mnoho lidí nejdůležitějším jsou jako obvykle finance.

Finančně výhodné? Možná podle výrobců

Často čítám, že rekuperace přináší finanční úsporu za topení, toto tvrzení zřejmě rozšiřují pouze výrobci a dodavatelé rekuperací. Každý projektant či stavebník si rychle spočítá, že opak je pravdou. Tvrzení, že s rekuperací „topíte zadarmo“, jelikož využíváte teplého vzduchu vypouštěného z domu k ohřívání studeného vzduchu přiváděného do domu přes výměník v rekuperaci, nebo naopak ochlazování vzduchu v létě, jelikož nepoužíváme k topení tradiční zdroje jako plyn nebo elektriku, alespoň ne přímo, je krátkozraké.

Celý tento proces tak úplně zdarma není, jelikož rekuperace je poháněna elektřinou, takže na její provoz pár KWH ročně padne. Když k tomu připočteme pravidelnou výměnu filtrů a čištění a také vezmeme v potaz maximálně 15letou životnost systému, jehož počáteční cena  není zrovna lidová, a navrch ještě přidejte investici do odborné montáže, nedá se o žádné finanční úspoře mluvit.

Opravdová výhoda, která není pro všechny

Ke zvážení přidejme ještě hlučnost systému jako takového, šíření nežádoucích zvuků po domě přes systém trubek a skleníkový efekt, který se také každému nemusí líbit. Pak máte před sebou jednoduchou otázku. Proč si jeden klient z osmi rekuperaci nakonec pořídí? Protože rekuperace má jednu výhodu, která je pro určitý typ lidí stěžejní, a tím jsou alergici a astmatici.

Samozřejmě, že rekuperace není zázračný lék, ale díky své technologii dodává do domu čistý vzduch bez plísní a bakterií, snižuje prašnost a výskyt alergenů v domě. Nepochybuji o tom, že pro klienty, kteří si pořídili nemovitost v dosahu průmyslové zóny, popřípadě trpí citlivostí na ovzduší, je tato jedna jediná výhoda dostatečně velká natolik, aby přebila všechny zmíněné nevýhody. Nicméně pro průměrného občana, který si pořídí ideální bydlení bez zmiňovaných zdravotně zatěžujících elementů a rád si vyvětrá okny, je tato technologie spíše zbytečným a neefektivním přepychem.

Shrnutí hlavních výhod a nevýhod

Výhody

  • zvýšení kvality filtrovaného vzduchu v obytném prostoru, což prospívá alergikúm i astmatikúm
  • udržuje stabilní teplotu i vlhkost vzduchu v interiéru, což brání tvorbě plísní a bakterií
  • omezení tepelných ztrát objektu, potažmo úspora energie (zejména u NED a pasivních domů)

Nevýhody

  • vysoké pořizovací náklady celého systému
  • poměrně vysoké provozní náklady
  • náročnost provedení (odborná montáž, prostorové požadavky apod.)
  • můžete se cítit jako „skleníková kytička“
  • individuálně negativně vnímané proudění vzduchu, hlučnost samotná
  • šíření hluku a hlasu po domě

Hodnocení článku

Petr Bílý
Petr Bílý
Jednatel společnosti

Stavitel a zakladatel společnosti, který se s vámi rád podělí o své 20leté zkušenosti v oboru a poradí vám s výběrem ideálního domova.

Přečtěte si i další naše články